Jesteś niezalogowany ...    Zaloguj się

Polecamy

Info

Najważniejsze info

Informacje o systemie monitoringu GPS.

Screen

Screen shots

Zrzuty ekranów naszego systemu.

Funkcje

Lista funkcji

Lista funkcji monitoringu GPS.

Funkcje

Cennik

Cennik usług monitoringu GPS.

Video

Video

Materiały video. Filmy pokazujące działnie monitoringu.

Instrukcja

Jak to zrobić

Artykuły pokazujące jak używać naszego programu

Faq

FAQ

Często zadawane pytania. Odpowiadamy.

Faq

Rozmaitości

Różne artykuły na tematy pokrewne. Motoryzacja, GPS, zarządzanie flotą ...

Faq

Technikalia

Artykuły techniczne na różne tematy związane z tematem monitoringu

Faq

Opinie

Opinie naszych klientów o systemie monitoringu pojazdów

Zużycie paliwa w pojazdach

Jakie metody stosować do kontroli zużycia paliwa


Paliwo do pojazdów mechanicznych staje się coraz cenniejsze. Pojazdy pokonując miliony kilometrów spalają jego spore ilości. Dla firm transportowych i logistycznych jest to najwększa pozycja w kosztach. Zapewne z tego powodu coraz bardziej rozwijane są metody kontrolne w tym zakresie. Nasz system monitorowania flot pojazdów GPS posiada w tym zakresie spore możliwości. Bez względu na zastosowany lokalizator GPS można kontrolować poziom zużycia paliwa w monitorowanych pojazdach. Ten artykuł opisze jekie są możliwości i zasugeruje najlepsze i najtańsze rozwiązanie tego problemu.

Fragment mapy SMS
Na wstępie należy powiedzieć, że możliwe są cztery sposoby kontrolowania ilości paliwa w monitorowanych samochodach. Można je stosować na wiele sposobów. Są to w kolejności:

Rejestr faktur paliwowych
Kontrola poziomu paliwa przez szynę CAN
Kontrola poziomu paliwa przez sondę paliwa
Kontrola poziomu paliwa przez dane z pywaka znajdującego się w baku pojazdu

Opiszemy teraz możliwości kontroli jakie są związane z każdym z tych sposobów.

Rejestr faktur paliwowych

Bez względu na rodzaj zastosowanego monitoringu pojazdów z naszej oferty, możliwe jest rejestrowanie w systemie faktur paliwowych. Rejestracja ich polega na wpisaniu ilości zatankowanego paliwa i zaznaczenie miejsca na mapie wskazujące staję benzynową gdzie tankowano pojazd. Te informacje wystarczają naszemu systemowi aby określić średnie zużycie paliwa na 100 km. Ten parametr pozwala na ocenę czy zużycie paliwa w kontrolowanym pojeździe jest zgodne z oczekiwaniami czy normami zakładowymi.

Lista tankowań

Analiza zużycia paliwa

Kontrola poziomu paliwa przez szynę CAN

Jeżeli w kontrolowanym pojeździe zostanie zainstalowany zestaw do monitoringu Monitoring CAN to staje się możliwe odczytywanie danych z komputera pokładowego auta. Jednym z tych parametrów jest poziom paliwa w zbiorniku. Na podstawie tych danych możliwe się staje kontrolowanie jego poziomu on-line. W takiej sytuacji każde tankowanie i ewentualny upust paliwa jest widoczny na wykresie pod mapą. Oczywiście inwencja kierowców jest tak wielka, że czasami dobrze jest połączyć ten sposób kontroli z prowadzeniem ewidencji faktur paliwa opisanym wyżej. Daje to właściwie całkowicie szczelny system kontrolowania zużycia paliwa w samochodach.


Wykres poziomu paliwa

Kontrola poziomu paliwa przez sondę paliwa

Jeżeli w kontrolowanym pojeździe zostanie zainstalowany zestaw do monitoringu Monitoring Sonda wraz z sondą paliwa zainstalowaną w zbiorniku to tak jak w przypadku szyny CAN możliwe staje się kontrolowanie poziomu paliwa on-line. Zestaw ten stosowany jest w nieco starszych pojazdach, które nie posiadają szyny CAN na swoim pokładzie. I tak jak w przypadku szyny CAN warto prowadzić pełną ewidencję faktur paliwa. Pozwoli to na dokładne określenie jego zużycia na 100 km i porównanie tego parametru z normą dla danego pojazdu.


Kontrola poziomu paliwa przez dane z pływaka znajdującego się w baku pojazdu

Jeżeli w kontrolowanym pojeździe zostanie zainstalowany zestaw do monitoringu Monitoring Sonda lub Monitoring Machina to można podłączyć do naszego modułu GPS sygnał elektryczny z oryginalnego pływaka jaki znajduje się w każdym zbiorniku paliwa. Jest to sygnał będący sygnałem analogowym w postaci napięcia. Nasze lokalizatory GPS potrafią mierzyć takie sygnały i przekształacać je na informacje o poziomie paliwa. Takie podejście jest bardzo oszczędne i pozwala na zrezygnoanie z montażu sondy paliwa w zbiorniku oszczędzając sporo środków finansowych firmy. Zastosowanie do tej metody rejestrowania faktur paliwowych daje równie skuteczny i szczelny system kontroli zużycia paliwa.

Jak więc widać z powyższego, najlepiej stosoawać dwie z wymienionych metod. Pierwszą z nich jest monitorowanie poziomu paliwa on-line a drugą prowadzenie w systemie rejestu faktur paliwowych. Taki system ewidencjonowania wydatków na paliwo właściwie rozwiązuje wszelkie problemy z ewentualnymi nieuczciwymi kierowcami.
Komentarze


Brak komentarzy - możesz być pierwszy


Dodaj swój komentarz


Twój nick lub imię

Twój komentarz


Ile jest pięć dodać dziesięć ?
ramka_3_tlo_3